تلویزیون دیجیتال چه مزایایی دارد؟

آیا تا به حال فکر کرده اید چند بار مجبور شده اید آنتن خود را تنظیم کنید، مدام از بالای پشت بام فریاد بزنید «درست شد؟»، «سایه ندارد؟» و… یا اینکه چند بار تصویر برفکی را مشاهده کرده اید و یک فیلم سینمایی یا مسابقه ورزشی مورد علاقه تان را با حداقل کیفیت تماشا کرده اید؟ یا اینکه شده است که با خود فکر کنید کاش یک شبکه ویژه فیلم سینمایی داشتیم؟ یا اینکه اگر تلویزیون LCD، پلاسما یا LED دارید و به دلیل کیفیت پایین نمایش شبکه های تلویزیونی موجود روی آن از هزینه ای که کرده اید، پشیمان شوید یا به شما توصیه شده است که برای داشتن کیفیت بهتر روی این تلویزیون ها از ماهواره استفاده کنید؟ سیستم جدید دیجیتال این مسایل را حل می کند. به طور خلاصه ویژگی های این سیستم عبارت است از:

dtv
dtv

الف) امکان ارائه تعداد شبکه های بیشتر: در سیستم آنالوگ تعداد 15 شبکه تلویزیونی قابل پخش است. در حالی که در سیستم دیجیتال اين تعداد بسيار بيشتر مي باشد.

ب) کیفیت صدا و تصویر بالاتر نسبت به آنالوگ
ج) امکان ارائه اطلاعات اضافی کنار تصویر
د) راهنمای الکترونیکی برنامه ها
ه) رادیو همراه با تلویزیون
و) ارائه خدمات ویژه براي نابینایان و ناشنوایان

معرفی تلویزیون دیجیتال:  

در تلویزیون دیجیتال، تصاویر تلویزیونی به شکل بیت های داده ( صفر و یک) در آمده و از طریق تجهیزات دیجیتال ارسال می گردد. برای اینکه این تصاویر به شکل قابل نمایش روی تلویزیون منازل شما در بیاید، لازم است یک دستگاه مبدل نظیر رسیور ماهواره در کنار تلویزیون اضافه شود تا سیگنال های دیجیتال را دریافت کرده و آنها را به دستگاه تلویزیون منتقل نماید. اصطلاحاً به این دستگاه، گیرنده سیگنال دیجیتال، مبدل یا ست تاپ باکس  (Set Top Box)گفته می شود.

چگونه می توان تلویزیون دیجیتال دریافت کرد؟

دريافت ديجيتال بسيار ساده است، شما مي توانید با وصل کردن يک مبدل ديجيتال یا ست تاپ باکس به تلويزيون به سادگي از دريافت ديجيتال بهره برید؛ به عبارتی دیگر در صورتی که آنتن موجود شما مناسب باشد، با اضافه شدن یک مبدل بين آنتن و تلويزيون می توان گفت تجهیزات لازم برای دریافت دیجیتال را دارید.

نکاتی در مورد گذر از آنالوگ به دیجیتال در آلمان:

برلین آلمان، اولین منطقه در دنیاست که سیگنال آنالوگش را در آگوست 2003، خاموش کرد. خاموشی آنالوگ در فوریه 2002، برای اولین بار اعلام شد و در اکتبر 2002 ارتباطات مردمی جهت اطلاع رسانی برای خاموشی آنالوگ شروع شد. به دلیل اینکه سرویس های آنالوگ، به تدریج بین فوریه و آگوست 2003 خاموش شدند، دریافت سیگنال آنالوگ مردم به طور کلی مختل نشد و این خاموشی تدریجی، امکان معرفی سیگنال دیجیتال را تا قبل از خاموشی کامل ایجاد می کرد.

ويرايش سند: مرتضي طالب پور

تلویزیون دیجیتال چه مزایایی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.